Počela je još jedna kalendarska godina, a za njom će uskoro krenuti i radovi u polju. Ono što nam prvo predstoji često zna da bude i najvažniji faktor visine prinosa na kraju. U pitanju je prolećna prihrana ozimih kultura (pšenice, uljane repice, ječma itd).
Ovim tekstom bih želeo da se dotaknem teme koja je manje poznata – transformacija azotnih đubriva u zemljištu. Naime, kroz rad sa našim kooperantima često nailazimo na pitanje “Šta je bolje? Urea ili AN?” a odgovor nije tako jednostavan i zavisi od više faktora kao što ćemo videti. Takođe, nadam se da će ovaj tekst pripomoći razumevanju procesa koji se dešavaju kada veštačko đubrivo koje razbacite završi na površini zemljišta. Iako mi nakon toga parkiramo traktor i rasturivač u garažu, sam proces usvajanje hraniva još nije ni započeo i procenat njegove uspešnosti u velikoj meri zavisi od vremenskih uslova i potrebe gajene biljke.
Pa krenimo redom. Azotno đubrivo kada se primeni na zemljište mora proći kroz procese transformacije kako bi postao dostupan biljci. Razmatraćemo šta se događa sa azotom posle primene dva najčešća đubriva kod nas: AN-a i uree.
kliknite na sliku za uvećanje