Buvač na uljanoj repici

Štetočine uljane repice u jesen

12. September 2018.Salas 024Uljana repica, Zaštita bilja
Setva uljane repice je uveliko u toku. Na pojedinim parcelama repica je formirala već i prvi par pravih listova. Pravo je vreme da se osvrnemo na opasnosti koje vrebaju mladu i nežnu biljku tokom jeseni.
Zbog sitnog semena, uljana repica je kultura naročito osetljiva na nepogodne uslove tokom klijanja, nicanja i početnog razvoja. Stoga joj je u startu potrebno obezbediti što bolje uslove. Dok sami uslovi klijanja i nicanja zavise od pripreme zemljišta i velikoj meri padavina na koji nemamo uticaj, kada mlada biljka nikne na nama je da je osiguramo od štetnih organizama kako bi njen rast i razvoj mogao nesmetano da se razvija.
Najopasnije štetočine uljane repice u jesen su lisna osa i buvači.
Buvači su sitni insekti (3-4 mm) i boja im varira, a karakteristično za njih je da su dobri skakači i skokom reaguju na dodir.
Štete od buvača se lako prepoznaju po okruglastim rupicama koje odrasli insekti buše na listovima. Problem nastaje kada je brojnost buvača visoka, a uljana repica još mlada ili u fazi kotiledona, kada mogu naneti velike štete. U nekim zemljama (npr. Velikoj Britaniji) i larve su štetne, jer se ubušuju u peteljke listova i stablo (naročito slučaj sa crvenoglavim buvačem).

 

Buvač na uljanoj repici

 

Kod lisne ose je obrnut slučaj, najveće štete prave larve. Larve su po piljanju zelenkaste boje i zbog toga se na početku teško uočavaju. Sa nastavkom razvića dobijaju crnu boju i postaju sve proždrvljivije. Izgrizaju nepravilno list, ostavljajući samo lisne nerve. Larva u toku 24 časa može konzumirati hranu duplo veću od svoje težine. Odrasli insekti su crno-narandžaste boje i mogu se videti praktično tokom cele vegetacije u polju, ali oni ne prave štete.

 

Lisna osa

Sad kad smo ih upoznali, vreme je da vidimo kako se možemo boriti sa njima. Od kada je ukinut tretman semena uljane repice neonikotionidima, ove štetočine predstavljaju sve veći problem u Evropi, pa tako i kod nas. Tretman semena je uglavnom bio dovoljan i držao ih je pod kontrolom, osim u slučaju prenamnoženja. Sada su nam ostali folijarni tretmani insekticidima da se izborimo sa štetočinama.
Izbor je širok, od jačih varijanti tipa Nurele D, Konzul, Despot, Callifos do onih jeftinijih sa kraćim delovanjem tipa Fobos, Fastac, Furry itd. Kritičan je momenat primene, svega par dana zakašnjenja može značiti veliku razliku u načinjenoj šteti i efikasnosti tretmana, jer kada larve lisne ose dođu u poslednje larvene stadijume, njihovo suzbijanje je osetno teže.
Od štetočina u jesen, značajni su i žičari, ponekad i podgrizajuće sovice. Folijaran tretman nema efekta protiv ovih insekata, jer se larve nalaze u zemljištu. Stoga je rešenje inkorporacija insekticida pred setvu, bilo u granulama ili prskanjem cele površine. Od insekticida dobar efekat daju oni na bazi bifentrina.
Šta ćemo sa onom repicom koja nikne i tek se tad na osnovu šteta primeti prisustvo žičara? Nažalost, nema preterano efikasne opcije u ovom slučaju. Postoji mogućnost folijarnog prskanja cele površine insekticidom pred kišu, kako bi padavine unele preparat u zemljište, ali za to je potrebno barem 15-tak litara padavina po tretmanu, a i onda je po mom iskustvu efekat nezadovoljavajuć.
: buvac, lisna osa, štetočine, uljana repica

Related Articles

Kupusna muva u uljanoj repici

8. September 2020.Salas 024

Održano je predavanje na temu uljane repice

14. August 2018.Salas 024

Inspiration – Uljana repica za prinos!

24. August 2018.Salas 024

Nedavno objavljeno

  • Zimska akcija pesticida 2020 24. November 2020.
  • Skidanje ogleda Pioneer suncokreta 11. September 2020.
  • Kupusna muva u uljanoj repici 8. September 2020.
  • Kratak video o istoriji Salaša 14. December 2019.
  • I ove zime akcija pesticida! 14. December 2019.

© Sva prava zadržana.