Izuzetno topla i sušna jesen nikako nije pogodovala prvo setvi, a potom i samom nicanju useva uljane repice. Iz tog razloga, stanje repice u ataru nije zavidno i kako za sada stoji biće i preoravanja na proleće.
Međutim, oni usevi repice koji su posejani rano (do otprilike 5. semptebra) su uglavnom imali tu pogodnost da su uhvatili dovoljno padavina i vlage da imaju dobro i ravnomerno nicanje. Sada tim usevima ne ide u prilog ovako duga i topla jesen, kojoj se još ne vidi kraja, jer po nekim najavama neće biti mraza ni u novembru.
U ovakvim uslovima ta će uljana repica razviti 10, 12 pa i više listova, što definitivno nije optimalna priprema za prezimljavanje. Naime, kod uljane repice se tačka porasta nalazi iznad zemlje (za razliku od žita i ječma) i zbog toga ima veću osetljivost na niske temperature. Stoga treba obratiti pažnju da repica ne preraste jer time se tačka porasta podiže na veću visinu od zemlje gde je izloženija izmrzavanju. Pored toga, biljka potroši mnogo energije, hrane i vode da izgradi veliku lisnu površinu, koja može biti nepovratno izgubljena ako dođe do jakih minusa tokom zime, kao što je bio slučaj pre dve godine (slika ispod).
Sa druge strane, tretman regulatorom rasta u jesen (i u proleće, o tome drugi put) dovodi ne samo do smanjenja porasta uljane repice, već i do podsticanja rasta korena i zadebljanja korenovog vrata, što je od presudnog značaja za dobro prezimljavanje i brzi početni porast u prolećnom delu vegetacije. Tako pripremljena repica ima izrazitu sposobnost regeneracije u proleće i mnogo brže nastavlja sa daljim rastom. Pored toga, većina regulatora na tržištu ima i fungicidni efekat tj. daje i zaštitu od bolesti i podstiče bočno grananje biljke, što je veoma bitan faktor u proizvodnji uljane repice.