

Kraj je januara, neko je već uradio prvu prihranu uljane repice ureom, dok oni koji to nisu učinili valjalo bi iskoristiti najavljene mrazeve u prvoj polovini februara, kako bi urea imala dovoljno vremena da se transfomiše u pristupačne oblike. U svakom slučaju, preporuka je prihranu uraditi (bar) na dva puta (ako je potrebno više od 90 kg čistog azota po ha), kako bi se samoj biljci olakšalo usvajanje azota i kako bi on bio pristupačan u krucijalnim momentima za biljku – u samom izlasku iz zimskog mirovanja, kao i u vreme intenzivnog porasta u stablo.
U ovom tekstu ćemo se fokusirati na drugu prihranu uljanu repice, koja će po svemu sudeći biti negde polovinom marta, odnosno na specifičan element – sumpor (S) i na njegovu veoma bitnu ulogu u samoj fiziologiji uljane repice. Razlog tome je što je ta druga prihrana dobar momenat (a uglavnom i poslednji) za primenu đubriva sa sumporom, ako se odlučite.
Sumpor je tzv. mezoelement, odnosno po važnosti dolazi odmah iza makroelemenata (N, P, K). On je deo raznih organskih jedinjenja u biljkama (aminokiseline, proteini, enzimi, vitamini, fitohelatini itd.). U uljanoj repici ima naročito veliki značaj, jer ulazi u sastav glukozinata, sekundarnih S-produkata koji dokazano imaju ulogu u odbrani od bolesti i štetočina. Oni se smatraju barijerama u biljkama, koji doprinose opštem odbrambenom mehanizmu biljaka. Glukozinati su karakteristični za porodicu Brassicacae, gde pored uljane repice spadaju i npr. slačica, kupus, rotkva, brokoli, karfiol itd. Pored toga sumpor ima bitnu ulogu u sintezi ulja, kao i u vegetativnom porastu biljke. U zelenim listovima većina sumpora se nalazi u hloroplastima. Iz tog razloga kao jedan od simptoma nedostatka sumpora javlja se hloroza (žutilo lišća). Iz svega navedenog uljana repica je naročito osetljiva na nedostatak sumpora u usporedbi sa drugim kulturama (npr. žita).

Simptomi nedostatka na cvasti

Simptomi nedostatka na listu